Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Narsizm, genel olarak kişinin kendisine aşırı bir önem ve değer atfetmesi, başkalarını önemsemede yetersizlik, empati eksikliği ve kendi benliğine aşırı hayranlık gibi özellikleri içeren bir kişilik özelliğidir. Narsistik bireyler genellikle kendi ihtiyaçlarına odaklanırken, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını göz ardı ederler. Peki, narsist ne demek?

 

Narsist Ne Demek?

 

Narsist sözcüğü, kökenini Yunan mitolojisinden Narkissos isimli bir kahramana dayanmaktadır. Bu efsaneye göre, avcı Narkissos bir gün su içmek için nehir kenarına gider. Nehirde kendi yansımasını görür ve ona aşık olur. Bu yansıma karşısında büyülenen Narkissos, günlerce su içmez ve yemek yemez, sadece kendi yansımasını izler. Sonunda açlık ve susuzluktan ölür.

 

Narsist bir kimse tıpkı efsanede olduğu gibi, zihinsel, fiziksel veya başka konularda kendine abartılı derecede bir hayranlık duyar. Bu kişiler toplum içerisinde “kendine aşık” ya da “benmerkezci” olarak da tanımlanabilirler.

 

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

Narsizm, bir kimsenin kendine karşı beslediği abartılı hayranlık ve beğeniyi belirten psikiyatrik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Bu insanlar kendilerini diğerlerinden üstün görürler ve diğer herkesi değersiz sayarlar, bu yüzden herkesin kendilerine hayran olmasını beklerler. Bu kişilik bozukluğu nüfusun yaklaşık %6,2’lik bir dilimini etkilemektedir ve erkeklerde daha çok görülür. Narsist kişilik bozukluğu, genellikle bireyin normalden daha yüksek bir özgüven duygusuna sahip olması olarak temsil edilir. Peki, narsist kişilik bozukluğu nedenleri nelerdir?

 

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

 

Bu kişilik bozukluğunun gelişmesinde çocuklarda 0 ve 6 yaş arası çok önemlidir. Bu dönemde çocuk, ailesiyle derin ilişki kurmaya başlar. Çocuk, dünyanın üzüntü ve düş kırıklıkları ile dolu olması gerçeğiyle tanışmazsa narsist kişilik bozukluğu temeli atılır.

 

Narsist kişilik bozukluğu özellikleri taşıyan bireylerin bu davranışlarını sergilemesinin en önemli nedeni, genellikle kendilerini yetersiz hissetmeleridir. Bu durum, övünme, diğerlerine üstün görünme, kibirli davranma ve başkalarının onları takdir ettiğini düşünerek bu algıyı başkalarına kabul ettirmeye çalışma gibi eğilimlere yol açabilir. Bekledikleri tepkileri alamadığı zaman bu bireyler içine kapanabilir, utanabilir veya öfke patlamaları yaşayabilirler.

 

Diğer nedenler arasında genetik faktörler, travmalar, sürekli eleştirilmek, istismar, kaygı, panik atak, depresyon, fizyolojik nedenler, mutsuzluk ve boşluk hissi yer alır. Bu kişiler sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşarlar ve aile içi çatışmaları mevcuttur, bir işte başarısız olmuş ya da partnerlerinden ayrılmış olabilirler.

 

Narsist Kişilik Bozukluğu Tanısı Nasıl Yapılır?

 

Bu kişilik bozukluğunun teşhisi psikiyatristler ve psikologlar tarafından yapılır. Hastanın geçmişi ve davranışları incelenerek narsistik özellikleri saptanır. Tanı konulduktan sonra, narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin düzenli olarak tedavi almaları önemlidir çünkü bu, olumlu sonuçların elde edilmesine yardımcı olabilir. Bazı narsistik bireyler, durumlarının psikolojik bir rahatsızlığa dayandığını kabul etmeyebilir ve bu nedenle tedaviye karşı direnç gösterebilirler.

 

Narsist Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 

Narsist kişilik bozukluğu özellikleri taşıyan kimselerin ortaya koydukları ilk belirtiler herkes tarafından hayran olunmak ve ilgi odağının merkezinde yer almak isteğidir; çünkü bu insanlar kendilerini diğerlerinden üstün görürler. Bu istek o kadar güçlüdür ki, bu durumların gerçekleşebilmesi için kendileri olay çıkarabilirler ve diğerlerine bu isteklerini çok belli ederler. Diğer narsistik özellikleri aşağıdaki gibidir:

 

 • Aşırı kibirli davranmak,
 • Empati besleyememek,
 • Başkalarını kıskanmak ve yer değiştirmek istemek,
 • Diğer herkesten daha başarılı olmayı dilemek,
 • Çevre tarafından dışlanılmışlık hissi,
 • Sürekli ve sadece kendi istedikleri şeylerin yapılmasını istemek,
 • Çevresinin kendilerine hayran olmalarını beklemek,
 • İlgi odağı olmayı istemek,
 • Herkesin kendisine ilgi göstermesini istemek,
 • Kendini herkesten üstün görmek,
 • Diğerlerinin duygularını ve isteklerini görmezden gelmek,
 • Negatif eleştirilere sert tepki göstermek,
 • Diğerlerini kullanmak ve yararlanmak.

 

Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavi Süreci Nasıldır?

 

Bu süreç çoğunlukla konuşma terapilerini içermektedir. Eğer narsistik özellikleri takip eden depresyon mevcutsa psikiyatrik ilaçlar da kullanılabilmektedir. Narsist kişilik bozukluğu tedavi sürecinde kullanılan konuşma terapisi, narsist bireylere sağlıklı iletişimi ve bunu kurma yollarını öğretir. Terapilerin devamında ise sürekli hayranlık, takdir ve ilgi beklentisi gibi düşüncelerin nedenlerine inilebilir. Böylece kişi duygularını anlamaya, sağlıklı ilişkiler kurmaya, eleştirileri ve başarısızlıkları kabullenmeye ve benlik duygusuyla başa çıkmaya başlar.

Son Yayınlar

Kategoriler