Hakkımızda

Kuruluş Öykümüz

Uygulamalı Psikoloji Enstitüsü (UPE) bireylere, çocuklara, ailelere ve kurumlara danışmanlık ve psikoterapi hizmeti veren bir merkezdir. Merkezimiz Ayşe Yılmaz tarafından 2007 yılında Happylife Özel Eğitim ve Danışmanlık Merkezi olarak Bakırköy’de kurulmuştur. Hizmet vermeye destekleyici danışmanlık şeklinde kilo kontrolü, sınav kaygısı, sigarayı bırakma ve anti stres çalışmalarıyla başlamıştır.

 

Kurumumuzun kurucusu Ayşe Yılmaz’ın sürdürdüğü öğrenme ve uygulama serüveni günümüze kadar devam etmiştir. Bu serüven merkezimizi de değiştirip geliştirmiştir. Psikoloji ve psikoterapi disiplini ve çerçevesinde öğrenilen her yöntem ekip çalışmasıyla genişleyen bir okyanusa dönüşmüştür. Bu dönüşüm hastalık tedavisine odaklanarak değil, insan olmanın gerektirdiği sıkıntı ve sorunlara odaklanarak bireyin daha konforlu ve mutlu yaşama yollarını araştırmayı da beraberinde getirmiştir. Felsefemiz her zaman insanın geçmişini, bugününü, yarınını anlamak ve tanımak olmuştur. Kişiliğimizi oluşturan geçmiş yaşam deneyimlerimiz ve anılarımızdır. İlk çocukluk dönemi deneyimlerimiz bizim gelecekteki kişiliğimize ve ruh halimize etki eder. Belki geçmişi geri getiremeyiz ya da değiştiremeyiz ama bugünkü biz yarınlarımızın da sahibi olduğumuzu hatırlamalıyız. Kendimizde yaratacağımız en ufak değişim, gelişim ve farkındalık büyük sonuçlar getirir. Kişiliği gelişmiş insan karşılaştığı engellerle baş edebilme gücünü gerektiği gibi kullanabilen, çevresiyle uyumlu, tam anlamıyla çalışma ve sevme yeteneğini elde eden, toplum içinde mutlu yaşama gücü gösterebilen insandır.

 

“Ayşe Coşkun Yılmaz olarak, küçük yaşlardan beri insan yaşamının anlamı üzerine ilgim ve insanlara yardım etme isteğim vardı. Fakat o günkü şartlar benim hayallerime pek de uygun değildi. O dönemde yakın çevremde henüz kimse üniversite okumuyorken ben okumayı, iş kadını olmayı hayal ediyor ve bu hayalimi gerçekleştirebileceğimden emin konuşuyordum. Yıllar bu hayallerle gayret içerisinde geçti, zaman beni ve ekibimizi bu noktaya getirdi. Bu süreçte ailemde ve yakın çevremizde herkesi ziyadesiyle etkileyen olaylar, zorluklar, kayıplar ve değişimler yaşandı. Düzeltme, başarma, kurtarma ihtiyacından doğan insan psikolojisine ilgim, zamanla sonu gelmeyen bilimsel bir okyanusa dönüştü.”

 

Merkezimiz 2007’den beri pek çok disiplinle işbirliği yapmıştır. Nişantaşı ve Bakırköy İncirli’de girişimlerde bulunmuş ve gelişimine devam etmektedir. Ortak oluşumlar sonrasında gelişerek bugünkü yerinde Happylife yerine Uygulamalı Psikoloji Enstitüsü olarak çalışmayı uygun bulmuştur. Çalışmaları, felsefesi, değerleri, hedefleri olan merkezimiz, aynı zamanda yeni nesil meslektaşlarına rehber olmayı ve ışık tutmayı hedeflemektedir.

 

Kurucu
Eğitim Uzmanı, Klinik Psikolog
Doktorant
Ayşe YILMAZ

Fideye sormuşlar niye çıktın diye,

Tohum itti demiş.

Tohuma sormuşlar niye ittin diye,

Toprak sıktı demiş.

 

Geçmişi değiştiremeyiz belki

Ama geleceğin önünü açabiliriz.

 

Hayat bizi ne kadar zorlarsa zorlasın

Kader gayrete aşıktır.