Beck Anksiyete Testi

Beck Anksiyete Testi Nedir?

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Yaşamımız boyunca zaman zaman anksiyete yaşamak doğaldır.Çünkü günlük yaşamımızda zaman zaman karşı karşıya kaldığımız olaylar bizleri endişelendirebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz. Günlük yaşamda kaygı duymak her ne kadar normal olsa da, yaşam kalitemizi düşüren bir hal alabilir. Uzun zaman tedavi edilmediğinde, diğer patolojilerle birleşerek daha sıkıntılı ve çeşitli sorunlara dönüşebilmektedir. Bu sebeple bu bulgulara sahipseniz mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Beck Anksiyete Testi kişilerin anksiyete belirtilerini taşıma düzeylerini ölçen, gelişmiş ve uzun yıllardır ruh sağlığı uzmanları tarafından uygulanan bir ölçektir.

 

Beck Anksiyete Testi kişilerin kendi kendilerine tanı koymaları için uygun bir test değildir. Bulgular bir ruh sağlığı uzmanı tarafından bütüncül bir değerlendirme ile konulabilir. Dolayısıyla kişinin testi kendi başına yorumlaması
uygun olmayacaktır. Ancak test sonucu yüksek çıkan kişilerin vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Anksiyete tedavi edilmediğinde bütün hayatı olumsuz etkileyecek bir sorundur ve zamanla yayılır ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

 

Bu testte insanların kaygılı ya da endişeli oldukları zamanlarda yaşadıkları bazı belirtiler verilmiştir. Lütfen her maddeyi dikkatle okuyunuz. Daha sonra, her maddedeki belirtinin BUGÜN DAHİL SON BİR (1) HAFTADIR sizi ne kadar rahatsız ettiğini işaretleyiniz.

0%

1. Bedeninizin herhangi bir yerinde uyuşma veya karıncalanma

2. Sıcak/ ateş basmaları

3. Bacaklarda halsizlik, titreme

4. Gevşeyememe

5. Çok kötü şeyler olacak korkusu

6. Baş dönmesi veya sersemlik

7. Kalp çarpıntısı

8. Dengeyi kaybetme duygusu

9. Dehşete kapılma

10. Sinirlilik

11. Boğuluyormuş gibi olma duygusu

12. Ellerde titreme

13. Titreklik

14. Kontrolü kaybetme korkusu

15. Nefes almada güçlük

16. Ölüm korkusu

17. Korkuya kapılma

18. Midede hazımsızlık ya da rahatsızlık hissi

19. Baygınlık

20. Yüzün kızarması

21. Terleme (sıcaklığa bağlı olmayan)

Beck Anksiyete Testi
Normal
Normal düzeyde anksiyete. Anksiyete bozukluklarıyla ilgili desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu alanda uzman psikologlarımızdan yüz yüze veya online terapi ile dünyanın her yerinden destek alabilirsiniz. Bilgi için iletişim ve online terapi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Hafif
Hafif düzeyde anksiyete. Anksiyete bozukluklarıyla ilgili desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu alanda uzman psikologlarımızdan yüz yüze veya online terapi ile dünyanın her yerinden destek alabilirsiniz. Bilgi için iletişim ve online terapi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Orta
Orta düzeyde anksiyete. Anksiyete bozukluklarıyla ilgili desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu alanda uzman psikologlarımızdan yüz yüze veya online terapi ile dünyanın her yerinden destek alabilirsiniz. Bilgi için iletişim ve online terapi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Şiddetli
Şiddetli düzeyde anksiyete. Anksiyete bozukluklarıyla ilgili desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu alanda uzman psikologlarımızdan yüz yüze veya online terapi ile dünyanın her yerinden destek alabilirsiniz. Bilgi için iletişim ve online terapi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.