WISC-IV Zeka Testi

WISC-IV Zeka Testi Nedir ve neleri ölçmektedir?

Weschler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği’nin 4. versiyonu olup ülkemizde Zeka testleri içerisinde öne çıkan ve yaygın olarak kullanılan WISC zeka ölçekleri grubunun uygulanan en güncel versiyonudur.

 

Test 6 yaş 0 aydan, 16 yaş 11 aya kadar yaş grubunda bulunan bireylerin zihinsel yetkinliklerini ölçmeye yarayan zeka testidir. Wısc 4 zeka testi; üstün zekalılıktan, zihinsel engele kadar zihinsel potansiyelin ölçümünü sağlamaktadır. Bununla birlikte alt ölçeklerin sonuçları ışığında yapılan değerlendirmelerde teste giren kişinin dikkat ve öğrenme güçlüğü gibi durumlarında da değerlendirilmesi mümkündür.

Wısc-IV Zeka testi nasıl uygulanmaktadır?

Test uygulanacak çocuk, teste gelmeden önce hasta ve yorgun olmamasına dikkat edilmelidir. Test uygulanacak çocuğun iyice dinlenmiş olması ve karnının tok olması gerekir.

 

Test uygulanacak çocuğa kaygı yaşatacak olan söylem ve eylemlerden uzak durmak önerilmektedir. Bu yüzden çocuğa testin içeriği hakkında bilgi verilmemelidir. Bunun zeka testi olduğunu bilirse bir çocuk kaygı yaşayabilir ve gerçek performansını gösteremeyebilir.

 

Çalışmanın sürecine doğrudan etki edebilecek durumlar test öncesinde mutlaka psikolog ile paylaşılmalıdır.

 

Yapılan testten beklentimiz çocuğu üstün zekalı/parlak zekalı/normal zekalı gibi kavramlarla etiketlemek değil, çocuğu tanımak, onun gelişmiş ve gelişime açık alanlarını keşfedip onu doğru bir şekilde yönlendirmektir. Bu konuda ailenin tutumları ve beklentileri önemli yer tutmaktadır.

 

Bireysel bir çalışma olup Lisans eğitimini Psikoloji alanında tamamlamış, Türk Psikologlar Derneği’nden testin uygulayıcı eğitimini alan uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

 

Yaklaşık olarak 1,5 saat gibi bir zaman almaktadır. Bu süre çocuğun performans ve uyumuna göre uzayıp ya da kısalabilir.

 

Kurumumuzda Wisc-IV testi sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.