Evlilikte İletişim Sorunları Nasıl Çözülür?

Evlilikte İletişim Sorunları Nasıl Çözülür?

Evlilikte çoğu insan, eşine bir şey söylemek istediği ancak söylemek istediklerini ifade edecek kelimeleri bulamadığı anlar yaşamaktadır. Bu durumun sonucu olarak, iletişim kurmak yerine konuşmaktan olabildiğince kaçınmak, söyleyeceklerini içine atmak hatta öylece eşinin söylemek istediklerini anlamasını ummak gibi yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır.

 

Söylemek istediklerinizi kendi içinize gömdüğünüz böyle yaklaşımlar, evlilikte iletişim sorunları nasıl çözülür cevaplayamadığı gibi eşinizle aranızda farklı problemler oluşmasına da sebep olabilme potansiyeline sahiptir.

 

Ancak korkmayın, yalnız değilsiniz. Bu içeriğimizde, eşler arasını iletişimsizliğin nedeni nedir açıklıyor, eşinizle aranızdaki iletişim problemlerinizi nasıl çözebileceğinizi anlatıyoruz.

 

Evlilikte İletişim Sorunları Neden Olur?

 

 

Evlilikte iletişim sorunları neden yaşanır anlamak için durup sakin bir şekilde farklı birçok konuyu değerlendirmek gerekebilir. Sonuçta, iletişimsizliğin yalnızca tek bir sebebi bulunmamaktadır.

 

Evliliğinizde iletişim problemlerine yol açabilecek bazı etkenler şunlar olabilir:

 

  • Kişilerin yetişme tarzları gibi sebeplerden dolayı doğru iletişimin ne olduğunu bilmemesi
  • Güven sorunları
  • Geçmişten kalan birikmişliklerin yarattığı kızgınlık
  • Aşırı alınganlık
  • Maddi problemler
  • Birlikte geçirilen zamanın azlığı
  • Kişilerin partnerlerine güvenmek için kendilerini zorlamaları
  • Ebeveynlik hakkındaki zıtlaşmalar
  • Gerçekçi olmayan beklentiler

 

Çocukluğunuzdan itibaren doğru iletişimin kurulmadığı bir ortamda yetişmiş olsanız dahi sakin bir kafa yapısıyla ilişkinizi değerlendirerek sorunun ne olduğunu anlamak için çabalamak doğru yaklaşım olacaktır.

 

İçerisinde bulunduğunuz evlilikle iletişim sorunları neden olur sakin bir kafa yapısıyla değerlendirdikten, eşinize karşı kin beslemeden sorunları çözmek için yapıcı bir tavırla düşündükten sonra iletişimsizliğinize çözüm üretmek çok daha kolay bir süreç haline gelecektir.

 

Evlilikte İletişimsizlik Nasıl Çözülür?

 

Evlilikte etkili iletişim herkes için kolay bir süreç değildir. Birçok insan, etkili iletişimi öğrenmek için çabalamalı, eşlerine ve kendilerine karşı sabırlı olmalıdır. Evlilikte iletişimsizliği çözmek için bazı ipuçlarını aşağıda sıraladık:

 

Bağırarak Konuşmayın

 

İnsan gibi zeki varlıkların iletişim kurmasının ardında yatan asıl sebep, anlatmak istediklerini diğerlerine aktarmak, anlattıklarının anlaşılmasını sağlamak istemeleridir.

 

Benzer bir şekilde evlilikte de iletişim kurmanın sebebi kendi düşüncelerimizi eşimize aktarmaktır. Hal böyleyken, bağırmak durumu karmaşık bir duruma sokarak anlaşılmamızı neredeyse imkansız bir hale getirmektedir.

 

Öyle ki, bağırmak insan vücudunda stres hormonu üretilmesini tetiklediğinden hem biyolojik hem de psikolojik açıdan vücudunuza zarar verecektir.

 

Dolayısıyla, eşinizin sizi anlamadığını düşündüğünüz anlarda bağırarak anlaşılmaya çalışmayın! Araştırmalar gösteriyor ki, en azından oluşan gergin ortam sakinleşene kadar eşlerin birbirlerini anlaması pek mümkün değildir.

 

Bağırmak yerine, on beş-yirmi dakika kadar konuşmayı bırakıp sakinleşebilir, basit esneme egzersizleri yaparak rahatlayabilir ya da anlatmak istediklerinizi eşiniz için özetleyen kısa notlar yazabilirsiniz. Unutmayın, amaç birbirinize kin kusmak değil, sahip olduğunuz problemlere çözüm üretmek.

 

“Ben” Değil “Biz” Olarak Düşünün

 

 

Evliliğinizde ikinizin de aynı tarafta olduğunu hatırlamaya çalışabilirsiniz. Sonuçta evlilik, partnerlerin birbirlerine karşı değil birlikte yürüttüğü bir hayatı içermektedir.

 

Hayatın getirdiği problemlerden dolayı birbirinizi suçlamak yerine bir ekip olarak problemleri ele almak en ideal yaklaşım şeklidir.

 

Eşinizle bu tarz bir yaklaşımı yakalamak ve güçlendirmek için olabildiğince birlikte vakit geçirmek, planlarınızı birlikte yapmak hayat kalitenizi geliştirecek yaklaşımlardır. Unutmayın, evlilikte iletişim sorunlarını çözmek yalnızca evdeki yaşantınızı değil, hayatınızın diğer yönlerinde de kalıcı faydalar sağlayabilir.

 

Eşinize Karşı Kin Tutmayın

 

Eşlerin zaman zaman birbirlerini hayal kırıklığına uğratmaları veya üzmeleri oldukça doğal bir süreçtir. Ancak, üzüntüler ve hayal kırıklıklarınızdan dolayı eşinize kinlenip gelecekte hesap sormak için planlar yapmak oldukça zararlı, hiçbir şekilde doğal olmayan bir durumdur.

 

Dolayısıyla, eşinizle kibar bir dil kullanarak hayal kırıklıklarınızı ve gelecekteki beklentilerinizi anlatmak, olan biteni içinize atmaktan daha doğru yaklaşımdır. Unutmayın, eşinizin size karşı yaptığı bir hata sizi sevmediği anlamına gelmiyor.

 

Psikoterapi Düşünebilirsiniz

 

Eğer iletişim zorluklarınızı eşinizle konuşarak aşamayacağınız problemler oluşturuyorsa bu konuda size yardımcı olabilecek anlayışlı bir profesyonelle konuşmak size kişisel olarak yardımcı olabilir.

 

Böylece, zihinsel olarak sağlıklı bir kafa yapısına ulaşabilir, eşinizle daha düzgün bir evlilik hayatı yaşayabilirsiniz.

 

Çift Terapisi Alabilirsiniz

 

Bazı durumlarda, evliliğinizi profesyonel bir üçüncü gözün değerlendirmesi evliliğinize olumlu şekilde yansıyabilir. Taraf tutmayan objektif bir psikolojik uzman, ilişkinizdeki kalıpları gözlemleyebilir, çeşitli iletişim egzersizleriyle eşinizle aranızdaki bağı güçlendirmenize yardımcı olabilmektedir.

Son Yayınlar

Kategoriler